• امروز : دوشنبه - ۲۹ اسفند - ۱۴۰۱
  • برابر با : Monday - 20 March - 2023

سرخط خبرها:

آیین اختتامیه جشنواره فرهنگی ” نماز ، قرآن و مهدویت ” برگزار و از برگزیدگان تقدیر شد / گزارش تصویری افزایش چشمگیر سرقت سیم و تجهیزات برقی در شبکه های توزیع برق استان گیلان کسب مقام شایسته تقدیر توسط شرکت توزیع برق گیلان سرپرست مدیریت حراست دانشگاه علوم پزشکی گیلان منصوب شد آغاز فرآیند کاشت نهال و درختکاری در محوطه‌ های بهسازی شده لندفیل سراوان / برگزاری جلسه شورای اداری استان گیلان و اعضای شورای اسلامی ، سرپرست شهرداری و شهردار منتخب رشت اینجا خیابان ولی عصر (عج)؛ زندگی جاریست براندازی کنسل شد، بیایید با رقص هنجارهای اجتماعی را به چالش بکشیم! صدور گذرنامه در ۵ روز/ با گذرنامه کمتر از۶ ماه اعتبار می‌توان سفر کرد؟ تشریح فعالیتهای مدیریت درمان گیلان در نشست با رئیس و اعضای کانون بازنشستگان تامین اجتماعی استان آخرین وضعیت موزه روستایی گیلان در آستانه نوروز کاراته گیلان طلایی شد مدیرکل درمان مستقیم سازمان تامین اجتماعی در بازدید از گیلان : بیمه شدگان و مسئولین گیلان خواستار افزایش مراکز درمانی در این استان هستند. دیدار مدیرکل درمان مستقیم سازمان از ساختمان مخروبه درمانگاه منجیل مدیر کل ورزش و جوانان گیلان:کمبودهای ورزشگاه وحدت آستارا برطرف می‌شود">مدیر کل ورزش و جوانان گیلان:کمبودهای ورزشگاه وحدت آستارا برطرف می‌شود چک لیست سفر؛ در هر سفر چه وسایلی را با خود ببریم؟ با سوغاتی استان‌های مختلف ایران زمین آشنا شوید">با سوغاتی استان‌های مختلف ایران زمین آشنا شوید شیرینی بلداجی ۵۶۲ پمپ آب خانگی قاچاق در رشت کشف شد مدیرکل راهداری و حمل و نقل گیلان خبر داد : ورود ۱۱۶ هزار خودرو به گیلان طی دو روز گذشته «سبزه» سین ناجور هفت‌سین است؟ شاهنامه کی تمام شد؟ آخرِ قصه «جیران» چه می شود؟ اعلام لیست تیم ملی توسط قلعه‌نویی؛ چند استقلالی و پرسپولیسی دعوت شدند؟">اعلام لیست تیم ملی توسط قلعه‌نویی؛ چند استقلالی و پرسپولیسی دعوت شدند؟ ۲۹ طرح گازرسانی در گیلان افتتاح شد از اختراع مهندسین شرکت گاز استان گیلان در رویداد مدیریت بحران «ایران قوی» رونمایی شد از فرزندان شهدا شاغل در شرکت گاز گیلان تجلیل شد مراسم اعیاد شعبانیه و روز جانباز در شرکت گاز گیلان برگزار شد مدیران شرکت گاز و تامین اجتماعی گیلان بر گسترش همکاری های فیمابین تاکید کردند مدیر هماهنگی امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران: افزایش گازبها بر اساس مُر قانون است/ تنها ۲٫۷ درصد مشترکین قبوض بالای گاز دریافت کرده‌اند علیرضا ثانی سرپرست اداره گاز شهرستان ماسال شد

0
معلولين، بيزار از ترحم اما نيازمند كمك

فراموش شدگان جامعه | مستمری‌های ناچیز / معلولین، بیزار از ترحم اما نیازمند کمک

  • کد خبر : 46331
  • 13 آذر 1401 - 23:46
فراموش شدگان جامعه | مستمری‌های ناچیز / معلولین، بیزار از ترحم اما نیازمند کمک
معلولين دنياي عجيبي دارند تا كنارشان نباشي، تا از دغدغه‌هاي آنها با خبر نشوي، تا كنار پله‌ها نايستي و نگاه پر از سوالشان كه خيره به ويلچر مانده را حس نكني نمي‌تواني از آنها بنويسي.
در روز جهانی افراد دارای معلولیت به مشکلات این گروه از جامعه پرداخته‌ایم
 

معلولین دنیای عجیبی دارند تا کنارشان نباشی، تا از دغدغه‌های آنها با خبر نشوی، تا کنار پله‌ها نایستی و نگاه پر از سوالشان که خیره به ویلچر مانده را حس نکنی نمی‌توانی از آنها بنویسی.

 

title
 
 
 
افراد دارای معلولیت با مشکلات زیادی رو به رو هستند از فراهم نبودن شرایط برای حضور آنها در جامعه گرفته تا نبود شغل و مسکن. افزایش تورم نیز زندگی را برای آنها دشوارتر از گذشته کرده است و مشخص نیست مسئولان چگونه انتظار دارند آنها با مستمری‌ ۵۴۰ هزار تومانی چرخ زندگی‌ را بچرخانند.
 
 
 

به گزارش پایگاه خبری وارنا /  امروز در تقویم روز جهانی افراد دارای معلولیت نامیده شده است، روزی که در آن باید توجه ویژه‌ای به نیازهای این گروه از جامعه داشت و به مشکلات آنها بیش از  گذشته پرداخت.

افراد دارای معلولیت در کشورمان با مشکلات زیادی رو به رو هستند، چراکه مقدمات لازم برای حضور آنها در جامعه فراهم نشده است، برای نمونه برخلاف وعده‌هایی زیادی که تاکنون برای حمایت از این افراد مطرح شده ‌ کمتر از ۱۰ درصد فضاهای شهری برای آنها مناسب سازی شده است. علاوه بر این ‌ قانون حمایت از افراد دارای معلولیت نیز در کشورمان بدرستی اجرا نمی‌شود.

قانون در بایگانی

فراموش شدگان جامعه | مستمری‌های ناچیز

روی کاغذ قوانین مناسبی برای حمایت از افراد دارای معلولیت نوشته شده ‌است که از لزوم توجه به تمامی نیازهای آنها حکایت دارد. اما مشکل اینجاست که این قانون تاکنون اجرا نشده اند، در واقع بودجه لازم برای اجرای آنها در نظر گرفته نمی‌شود به همین دلیل می‌توان گفت برخی مسئولان اراده‌ای برای اجرای این قوانین ندارند.

 مهمترین رنج  افراد دارای معلولیت بی‌توجهی به قوانین است، چراکه بخش عمده‌ای از قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت که سال ۹۶ تصویب شد و به نوعی اصلاح قانون سال ۸۳  است در کشورمان اجرا نمی‌شود.

 بخش زیادی از این قانون اجرا نشده‌ و یا اگر اجرا شده فراگیر نبوده است و همه افراد داری معلولیت مشمول آن نشده‌اند.

به عبارت دیگر می‌توان گفت‌ اجرای قوانین در این حوزه ‌تناسبی با‌ نیاز‌، مشکلات و اولویت‌های افراد دارای معلولیت ندارد و به دلیل نبود  پایداری ‌اثر بخشی لازم را نیز نداشته است.  

مستمری یا شوخی تلخ

‌کارشناسان معتقدند بخشی از دلیل اجرا نشدن قانون حمایت از افراد دارای معلولیت را باید در نبود اعتبار و بودجه لازم جست‌وجو کرد، چراکه در تمام طول‌ سال‌هایی که این قانون تصویب شده، کمتر از ۱۰درصد بودجه لازم برای اجرای آن تامین شده است.

 وقتی از حقوق افراد دارای معلولیت شدید سخن به میان می‌آید باید براساس‌ قانون کار تصمیم گیری کرد.

این درحالی است که سازمان بهزیستی مستمری ناچیزی به این افراد پرداخت می‌کند.

 ‌تا مدتی پیش به افراد دارای معلولیت حدود  ۴۲۰ هزار تومان مستمری پرداخت می‌شد که از آبان ۳۰درصد به آن اضافه شده و به حدود ۵۴۰ هزار تومان رسیده است.

این درحالی است که هزینه‌های زندگی افراد دارای معلولیت بیش از سایر افراد جامعه است.

بنابراین باید تاکید کرد که مستمری ‌ پرداختی به این افراد‌ پاسخگوی حداقل نیازهای آنها نیست.

چشمان بسته جامعه

فراموش شدگان جامعه | مستمری‌های ناچیز

افراد دارای معلولیت با مشکلات زیادی رو به رو هستند، مشکلاتی که سبب شده بسیاری از آنها خانه نشین شوند و زمینه برای آسیب دیدن روحی آنها نیز فراهم شود.

 

این درحالی است که کارشناسان تاکید می‌کنند اگر فرصت لازم برای حضور این افراد در جامعه فراهم شود، می‌توان از قابلیت و ظرفیت‌های آنها استفاده کرد. برای نمونه بسیاری از افراد دارای معلولیت در ورزش موفق بوده‌اند و برای کشور موفقیت‌های چشمگیری به دست آورده‌اند.

 

 این افراد در‌ حوزه مسکن، حمل و نقل، مناسب سازی، اشتغال و‌ ازدواج  با مشکلات زیادی رو به رو هستند.‌

 

آن طور که او توضیح می‌دهد در این بین ‌بحث تجهیزات مناسب نیز مطرح است، زیرا بسیاری از افراد دارای معلولیت این روزها به تجهیزات مناسب توانبخشی نیز دسترسی ندارند.

 

‌کارشناسان تاکید می‌کنند در این بین بحث نبود آشنایی شهروندان با نیازهای این گروه از جامعه و ‌ حتی برخی سازمان های مسئول در ارتباط با ‌افراد دارای معلولیت ‌نیز مطرح است.

 

این درحالی است که مشکلات اقتصادی این روزها شرایط ناگوارتری برای افراد دارای معلولیت ایجاد کرده‌ است.

 

وقتی تورم افزایش پیدا می‌کند طبیعتا مردم بار افزایش هزینه‌ها را باید به دوش بکشند. ‌اما  شرایط افراد دارای معلولیت ‌ سخت‌تر می شود، چون آنها فرصت چانه زنی ندارند و نمی‌توانند از طریق پرداختن به مشاغل خرد هزینه‌های خود را جبران کنند.

به این ترتیب با توجه به قانون حمایت از افراد دارای معلولیت می‌توان گفت مسئولان‌ در حوزه معیشت، اشتغال، مسکن، بیمه تکمیلی و بهداشت درمان ، تجهیزات توانبخشی و فراهم کردن شرایط برای ورود افراد دارای معلولیت به  جامعه به درستی عمل نکرده‌اند.

 

یادداشت / سمانه میزانی 

سمانه میزانی

لینک کوتاه : http://varnakhabar.ir/?p=46331

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.