به گزارش پایگاه خبری وارنا : قیمت دلار و سکه باز هم رکورد زده و به مرزهای تاریخی رسیده اما در هیاهوی این گرانی‌ها یک اتفاق تکراری خطرناک باز هم درحال انجام است و آن هجوم مردم برای خرید دلار است که در واقع باعث تشدید گرانی ارز و گرفتاری بیشتر خود مردم می‌شود.

 طی روزهای اخیر قیمت دلار و سکه در بازار آزاد باز هم شاهد ثبت رکوردهای تاریخی است و هر ساعت یک قیمت جدید از این بازارها بیرون می‌آید.

شاید در نگاه اول مهمترین علت این رکوردها، اتفاق‌های سیاسی است که در این روزها رخ می‌دهد ولی اندکی تأمل در بازار نشان می‌دهد که عوامل سیاسی به‌تنهایی نمی‌توانند این وضعیت را در بازار حاکم کنند.

از صبح امروز قیمت دلار و سایر ارزها در خیابان فردوسی با رشدی چشم‌گیر موجب شد تا قیمت دلار از ۱۷ هزار تومان عبور کند و به ۱۸ هزار تومان تا ساعت ۱۲:۵۰ دقیقه روز چهارشنبه ۴ مهر برسد.

دلار درحالی به این نرخ‌های تاریخی رسیده که ۳ روز قبل بالاترین قیمت ثبت‌شده برای این ارز در بازار دلارفروشان خیابان فردوسی ۱۴۸۰۰ تومان بود.

* فشار تقاضا برای خرید دلار و سکه/ مردم عامل گرانی‌ها شدند؟

فعالان بازار می‌گویند از صبح امروز و حتی پیش از باز شدن صرافی‌ها، جمعیت زیادی از مردم روانه خیابان فردوسی شده تقاضای خرید دلار را داشتند.

همین امر موجب شد تا قبل از باز شدن بازار قیمت ارز مشخص شود و استارت افزایش قیمت‌ها زده شود؛ بازاری‌ها می‌گویند تعداد زیادی از مردم برای خرید دلار ۱۷ هزار تومانی مقابل صرافی‌ها در ساعات ابتدایی آغاز بازار صف کشیده بودند.

صف خرید برای دلار و سکه آن‌هم در اوج افزایش قیمت، اتفاق تازه‌ای نیست و پیش از این هم بارها مشاهده شده که هر زمان قیمت‌ها در این بازارها اوج می‌گیرد بلافاصله صف خرید شکل می‌گیرد و در زمان کاهش قیمت‌ها نیز صف فروش!

محمد کشتی‌آرای در همین ارتباط به خبرنگار تسنیم گفت که یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت طلا و ارز طی روز جاری، افزایش فشار تقاضا برای خرید دلار و سکه و طلای آب‌شده در بازار از صبح زود است.

* دلار از خط قرمز دولت رد شده است

یکی از فعالان بازار می‌گوید: به‌نظر می‌رسد بازار از دست دولت در رفته است؛ خط قرمز دولت برای دلار نهایت ۱۱ هزار تومان بود ولی دلار مدت‌هاست که از این خط قرمز هم رد شده است.

او که سالهاست در بازار ارز فعالیت می‌کند، در ادامه تأکید دارد: همه می‌دانند که افزایش قیمت کار مردم نیست و بلکه کار خودشان هست که قیمت را بالا می‌برند.

وی ادامه می‌دهد: تا زمانی که بازار یک مقدار سیر صعودی می‌گیرد سریع نیروی انتظامی را وارد بازار می‌کنند که این موضوع کار را خراب می‌کند و پخش کردن دلال‌ها خودش موجب می‌شود تا دلار و سایر ارزها گران‌تر شوند.

* بازار ارز افتاد دستِ مردم

او از بازار ارز به‌عنوان پدربزرگ برای صراف‌ها یاد می‌کند و می‌گوید: هرچقدر جنس زیاد باشد نرخ ارز کم می‌شود چراکه اگر صراف‌ها ارز کم بیاورند سراغ بازار می‌روند، ولی وقتی نیروی انتظامی در بازار اجازه فعالیت را نمی‌دهد و دلال‌ها را پراکنده می‌کند همین باعث می‌شود که قیمت‌ها دلبخواهی تعیین شود.

وی می‌گوید: الآن بازار از دست بانک مرکزی افتاده دست مردم! هر موقع مردم بخواهند می‌فروشند قیمت‌ها کم می‌شود و هر وقت احساس کنند بازار سفت می‌شود، نمی‌فروشند.

این فعال بازار ارز همچنین گفت: در خیابان اگر کوچکترین خلاف رانندگی را داشته باشید پیشرفته‌ترین ابزار برای جریمه وجود دارد و هر تخلف با دوربین‌ها شکار می‌شود، ولی در بازار ارز این اتفاق برای عناصر دولتی حاضر رخ نمی‌دهد.

به گزارش تسنیم، بانک مرکزی بارها تأکید کرده که مشکلی برای تأمین ارز کالاهای اساسی ندارد و زمینه را برای تأمین ارز واحدها و فعالان اقتصادی فراهم کرده است ولی بازاری‌ها می‌گویند برخی عناصر پشت‌پرده باز هم دارند از این رانت برای خودشان استفاده می‌کنند.

به‌امید روزی که دولت و بانک مرکزی چاره‌ای عملی برای برون‌رفت از وضعیت فعلی بازار ارز بیندیشند و به‌دور از وابستگی‌های خارجی، گامی برای تقویت پول ملی با تکیه بر توان داخلی بردارند.

  • منبع خبر : تسنیم