• امروز : شنبه - ۲۳ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : Saturday - 13 July - 2024
0

“نشست خبری پدافند غیرعامل”

  • کد خبر : 2427
  • 06 آبان 1397 - 14:03
“نشست خبری پدافند غیرعامل”

“نشست خبری پدافند غیرعامل”       به  گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وارنا : .پدافند غیر عامل کشور به دستور مقام معظم رهبری در آبان ماه 1382  برای تحقق‌ بخشیدن به فرامین مقام معظم رهبری برای ایجاد هماهنگی در بین دستگاهی های اجرایی با هدف کاهش آسیب پذیری، حفظ امنیت و جان و […]

“نشست خبری پدافند غیرعامل”

 

 

 

به  گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وارنا : .پدافند غیر عامل کشور به دستور مقام معظم رهبری در آبان ماه 1382  برای تحقق‌ بخشیدن به فرامین مقام معظم رهبری برای ایجاد هماهنگی در بین دستگاهی های اجرایی با هدف کاهش آسیب پذیری، حفظ امنیت و جان و مال مردم تشکیل شد.

کارکردهای پدافند غیر عامل بیشتر در بخش کشوری است زیرا سازمان های نظامی در ساختار خود این موضوعات را پیگیری می کنند.

پدافند غیر عامل از لحاظ ساختار، زیر مجموعه نیروهای مسلح است اما حوزه عملکردش در بخش های کشوری ست و تلاش می کند دستگاه های کشوری را بر اساس اصول پدافند غیر عامل طراحی و مصون سازی کند، اگر از بخش نیروهای مسلح بیرون برویم و به بخش کشوری بپردازیم، تمرکز همه اقدامات در استان روی محور شاخص بودن استاندار و استانداری متمرکز می شود و فرماندهی دفاع غیر نظامی استان می تواند تمام اجزای یک استان را در قالب یک دفاع غیر نظامی و حمایت از غیر نظامی ها، در زمان صلح برنامه ریزی کند.

براساس ابلاغ ستاد کل نیروهای مسلح، استاندار به عنوان فرمانده دفاع غیرنظامی استان انتخاب شد تا در موضع پدافند غیر عامل ادای تکلیف کند.کمیته دائمی پدافند غیرعامل  و شورای عالی پدافند غیرعامل کشور به ریاست رئیس ستادکل نیروهای مسلح و مشارکت دو وزیر  و معاون رئیس جمهور و سه نفر از ستاد کل و رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس تشکیل شده و مصوبات و آیین نامه های اجرایی این حوزه بررسی و تصویب و ابلاغ می نمایند.

اداره کل پدافند غیرعامل استانداری گیلان در سال های گذشته با فعالیت های موثر و همکاری دستگاه های اجرایی استان گیلان در این حوزه به عنوان برترین تشکل پدافند غیر عامل در کشور از سوی وزارت کشور انتخاب شد.

برگزاری جلسات منظم شورای پدافند شهرستان ها به ریاست فرماندار هر شهرستان در کاگروه شورای پدافند غیرعامل شهرستان ها،برگزاری منظم و دقیق جلسات کارگروه های تخصصی شورای پدافند غیرعامل استان، برنامه های‌ آموزشی، رزمایش و همایش های تخصصی با حضور فرمانداران، مدیران ارشد سازمان‌ها و کارگروه ‌های مربوطه این حوزه اجرا میگردد.

آموزش ها بر اساس تفاهم نامه اداره کل پدافند غیرعامل استانداری گیلان در چهار سطح مدارس ، دستگاه‌های اجرایی و دانشگاه‌ها و مراکز علمی و فناوری با حضور متخصصان و اساتید و مقامات کشور برگزار می شود.

تدوین طرح جامع پدافند غیرعامل به منظور شاخت نقاط ضعف و قوت استان، هماهنگی با دستگاه های اجرایی استان به منظور کاهش و رفع تهدیدات، همکاری با پارک علم و فناوری به منظور استفاده از توان شرکت های دانش بنیان استان گیلان در امنیت و توسعه و دستاورد علمی، تکمیل پروژه احداث بزرگترین آزمایشگاه زیستی شمال کشور و آزمایشگاه تست رله برق،برگزاری رزمایش های امنیتی به منظور حفظ و افزایش توان کارکنان و برگزاری مدون کارگاه های آموزشی برای دبیران

شورای پدافند غیرعامل استان و شهرستان ها از عمده برنامه های در حال اجرای پدافند غیرعامل، استان می باشد

 

. 2.در مسئله پدافند غیر عامل دو چرخه پیشگیری و پیشبینی را داریم تا در برخورد با این حوادث دچار چالش نشویم، به عبارتی پدافند باید با نگاهی پیشگیرانه و فکر متمرکز به شناخت نقاط ضعف و قوت بپردازد و اگر بتوانیم پیشگیری و پیشبینی لازم از حوادث را داشته باشیم میزان تهدیدات و هزینه‌ها بسیار کاهش می یابد.

امروزه نوع تهدیدات تغییر کرده و تهدیدات فقط به تهدیدات سخت نظامی محدود نمی شود،امروز مدل تهدیدات در حوزه های مختلف تغییر کرده است پس با نگاه پدافند غیرعامل می توانیم عاملی برای بازدارندگی در مقابل تهدیدات و مصونیت سازی کشور داشته باشیم و باید تلاش کنیم که به پایداری ملی برسیم.

البته یکی از نکات قابل توجه مدیران، کارشناسان و دستگاه های اجرایی استان از بین بردن بروز خطرات و اقدامات پیشگیرانه است، که با هدف کاهش آسیب‌های احتمالی در حوزه های مختلف انجام می شود.

فرهنگ سازی و آموزش عمومی در زمینه به کاری گیری اصول پدافند غیرعامل در بخش‌های دولتی و غیر دولتی، پیشبینی مواد درسی در سطوح مختلف با موضوع پدافند غیر عامل و توسعه تحقیقات در این زمینه در راس امور شورای پدافند غیرعامل شهرستان های اسنان قرار گرفته است، همچنین صدا و سیما و رسانه های مختلف با انعکاس اخبار مطلوب از گذارشات جلسات پدافند غیرعامل همواره در کنار ما هستند.

در حال حاضر مهم ترین چالش پدافند غیرعامل، موضوع فرهنگ سازی در بین دستگاه های اجرایی و جامعه است که فعالان حوزه ارتباطات با تسلط بر این موضوع میتوانند ، خدمات ارزنده ای به یادگار بگذارند.

 

 

3.آمریکا بعد از خروج از برجام یک مجموعه تهدیداتی را برای کشورمان پیشبینی کرده و این جنگ را هیبریدی یا جنگ ترکیبی نام گذاری کرده است که این جنگ شامل تهدیدات متفاوتی است که موضوعات مختلف کشور در بر می گیرد.

آمریکا استارتژی خود را دو هدف  کوتاه مدت و بلند  پیشبینی کرده است که هدف اولیه آمریکایی ها قبول پذیرش ایران در قبال خواسته های آمریکاست و هدف ثانویه و اصلی آن ها ایجاد جنگ داخلی است.

استارتژی آمریکایی ها مقابل ایران در سه سطح می باشد که سطح اول بین المللی است یعنی میزان روابط کشورمان با کشورهای دیگر را بررسی می کند و در سطح دوم از همه ابزارهایی که به عنوان جنگ هیبریدی عمل می کند و در سطح سوم سطح اجرایی است که تهدیدات پیشبینی شده را در عرصه اقتصادی و عملیات روانی اجرا می کند همچنین باید بدانیم که ابزار سناریو آمریکایی ها شبکه های اجتماعی است و این بستر مردم ما هستند.

همچنین صيانت از معيشت مردم در برابر تيرهای جنگ اقتصادی دشمن امری ضروری برای ما است، يکی از اهداف استراتژيک آمريکا محدود کردن معادلات قدرت ايران است، آمريکايی ها می دانند که برجام مقداری از اهداف آنها را تأمين کرده و چون فکر می کنند ايران می خواهد برجام را حفظ کند، بنابراين می خواهند تلاش کنند آن را پايه ای برای باج خواهی و افزون خواهی های خود قرار دهند و تلاش می کنند قدرت موشکی و نفوذ منطقه ايران را در تعهدات برجام بگنجانند که با  ایجاد راه کار می توان با اهداف آمریکا مقابله کرد از جمله راه کارها: در بخش اول سران قوا هستند که با همکاری می توانند هماهنگی های لازم را بین دستگاه ها ایجاد کنند، در بخش دوم ارتباط نزدیک با مردم و در بخش دیگر رسانه ها هستند که می توانند به ایجاد راه کارهای مقابله با اهداف آمریکا کمک کنند.

از آنجایی که پدافند غیرعامل مجموعه تدابیر و اقداماتی است که موجب کاهش آسیب به نیروی انسانی، ساختمان ها، تاسیسات، تجهیزات و شریان های حیاتی یک کشور در مقابل عملیات دشمن و یا حوادث طبیعی یا انسان ساز می شود در عصر امروز نقش رسانه ها ی جمعی در پیشبرد این اهداف بسیار تعیین کننده است.

پدافند غیر عامل خود به خود باعث افزایش روحیه عمومی شده و در مقابل هزینه های زیادی به دشمن تحمیل می کند بنابراین هزینه های کمتری نسبت به دفاع عامل دارد،که برای تحقق آن نیاز شدید در بکارگیری تمامی تکنیک های روز بوده که رسانه های جمعی در فرهنگسازی و حرکت همسو و هماهنگ افکار عمومی بسیار نقش تعیین کننده ای دارند البته مهم ترین کار در این عرصه عمومی کردن موضوع برای همه ی اقشار جامعه است که با فرهنگسازی و آموزش باید از طریق دستگاه های آموزشی ، متولیان عرصه پدافند و مهم تراز همه رسانه های جمعی کشور این مهم در جامعه تبیین شود.

بنا به ضرورت و حساسیت فعالیت رسانه ای ،امروزه باید چند قدم جلو تر باشیم ،به گونه ای که در راستای رشد نکات پدافندی در همه بخش ها با بهره گیری از تکنیک های ارتباطاتی ،موج آفرینی های مختلفی داشته باشیم و بر اساس تحلیل های دلسوزانه سیاسیون کشورمان پیشا پیش دسیسه ها و نقشه های شوم آنها را با اطلاع رسانی درست نقش برآب کنیم، بدیهی است که فعالیت های رسانه ای با پیوست پدافندی می تواند به دلیل گستردگی نفوذ خود بین مردم و افکار عمومی به عنوان مکمل استراتژی و برنامه های سازمان پدافند غیر عامل در موضوع مهم مهندسی افکار عمومی نه تنها رسالت خود را به نحو احسن انجام دهد بلکه دامنه نفوذ و تاثیر رسانه های خارجی و معاند را بویژه در مواقع حساس کاهش و یا حتی کم اثر و بی اثر کند.

با درایت و تدبیر میتوان از طریق رسانه های مختلف استانی و کشوری و رادیو و صدا و سیما، همه آحاد جامعه را به موضوع آشنا کرد و در موقع اضطراری همراهی مردم که حقیقتا بزرگترین سرمایه اقتصادی و سیاسی هر کشوری است را به همراه داشت.

 

 

 

لینک کوتاه : https://varnakhabar.ir/?p=2427

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.