روابط عمومی گاز گیلان با آغاز فصل سرما و بجهت تنویر افکار عمومی در خصوص محاسبه گازبها نکات ذیل را به استحضار می رسد:

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وارنا :  دستورالعمل شرکت ملی گاز ایران، برای محاسبه گاز بها، سال به دو فصل گرم و سرد تقسیم می شود که فصل سرد از تاریخ ۱۶ آبانماه تا پایان ۱۵ فروردین ماه و مابقی سال به عنوان فصل گرم تعریف می شود.

از آنجائیکه در فصل سرد مصرف گاز بیشتر می شود به جهت رفاه حال مشترکین عزیز نرخ پایه گاز از حداقل ۱۵۰۰ ریال در فصل گرم به حداقل ۴۴۱ ریال کاهش می یابد که بصورت پلکانی متناسب با نوع اقلیم و میزان مصرف تا میزان ۴۸۳۰ ریال در نوسان می باشد. لذا هر اندازه مشترک کمتر و بهینه تر مصرف نماید مشمول پرداخت قیمت گاز کمتر و در صورت مصرف بیشتر و با قرار گرفتن در پله های بالاتر مشمول پرداخت گازبهای بیشتر به صورت پلکانی در فصل سرد می شود.

لازم به ذکر است نرخ گازبها که از سال ۹۴ بدون تغییر مانده بود، از تاریخ ۲۹ خرداد ۹۷، حداکثر ۱۵ درصد افزایش یافت که این میزان به موارد فوق افزوده می گردد.

شهرهای استان گیلان بلحاظ آب و هوایی به سه اقلیم تقسیم می گردند که در اقلیم ۱ شهرهای بره سر و جیرنده، در اقلیم ۲ شهرهای پره سر، حویق، دیلمان، شاندرمن، لوشان، لیسار، ماکلوان، ماسال، املش، رانکوه، چوبر ، لوشان، رحیم آباد و اسالم و مابقی شهرهای استان در اقلیم ۳ قرار می گیرند که این اقلیم بندی توسط شرکت ملی گاز ایران با همکاری سازمان هواشناسی تنظیم می شود و در اختیار شرکت های گاز استانی نمی باشد.

در پایان از همه مشترکین عزیز خواهشمند است با رعایت نکات ایمنی و استفاده از وسایل گازسوز استاندارد و رعایت توصیه های مصرف بهینه ، با مدیریت مصرف علاوه بر کاهش هزینه پرداختی بابت مصرف گاز، این انرژی پاک را برای نسل های آینده حفظ نمائیم.

در ذیل جدول اقلیم بندی شهرها و میزان گازبها را مشاهده می فرمایید: