به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وارنا، «مصطفی کواکبیان»، رئیس هیات مدیره خانه مطبوعات و رسانه‌های کشور، طی گفت‌وگویی از واگذاری ۱۶ مورد از وظایف و اختیارات ادارات کل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها به خانه‌های مطبوعات و رسانه‌های استان‌ها خبرداد و گفت: خوشبختانه پس از پیگیری‌های مستمر بخشی از اختیارات ادارات کل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها در راستای کاهش تصدی‌گری دولت به مهمترین تشکل صنفی و سراسری غیردولتی استان‌ها که با انتخابات دموکراتیک شکل گرفته‌اند یعنی خانه‌های مطبوعات و رسانه‌ها از سوی معاونت مطبوعاتی طی بخشنامه‌ای ابلاغ شده است.

وی برگزاری نمایشگاه‌ها و  جشنواره‌های محلی، استانی و منطقه‌ای و برگزاری دوره‌های آموزشی روزنامه‌نگاری با هماهنگی دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها، نظارت بر نحوه توزیع و انتشار آگهی دستگاه‌های دولتی، پیگیری و ارائه گزارش تخلفات دستگاه‌های اجرایی و امثال آن را از جمله اختیارات واگذار شده دانست.

کواکبیان با اشاره به اشکالاتی که در روند برگزاری انتخاب نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت وجود دارد و با تاکید بر اعلام انصراف از کاندیداتوری از این انتخابات گفت: علی‌رغم همه این مشکلات، از مدیران مسئول عضو خانه‌های مطبوعات خواسته‌ایم در این انتخابات شرکت می‌کنند.

رئیس خانه مطبوعات کشور از واگذاری کارت‌های عضویت به اعضای این خانه برای حدود ۴۰۰۰ نفر حداکثر تا پایان آذر ماه سال جاری خبر داد و گفت: خوشبختانه با ادغام دو کمیته آموزشی و پژوهشی و ایجاد کمیته ویژه خبرنگاران، کمیته‌های شش‌گانه خانه مطبوعات و رسانه‌های کشور فعال شده و زمینه‌های برپایی یک همایش ملی خبرنگاران را با حضور مقامات عالی فراهم می‌سازند.

کواکبیان با اشاره به نتایج بسیار مثبت دومین مجمع عمومی خانه مطبوعات و رسانه‌های کشور در شهرستان  ساری گفت: روند ثبت تغییرات و ده مورد از اصلاح اساسنامه در حال انجام است به ویژه در مورد ضرورت برگزاری مجامع عمومی به صورت حضوری و برگزاری انتخابات به صورت الکترونیک.

رئیس هیات مدیره خانه مطبوعات و رسانه‌های کشور در ادامه اظهار امیدواری کرد که هفتم آذر ماه سال جاری وضعیت خانه‌های مطبوعات استان‌های کرمان، کهگیلویه، گلستان و همدان نیز تعیین تکلیف شود تا روزنامه‌نگاران تمامی استان‌های کشور بتوانند از طریق این تشکل، مشکلات خویش و جامعه ارزشمند و پر منزلت مطبوعاتی‌ها و اهالی رسانه را مرتفع سازند.

کواکبیان در پایان از بانک مرکزی و وزارت صنعت خواست علاوه بر مبحث کاغذ هرچه سریع‌تر تخصیص ارز برای واردات زینگ را که جزو گروه  کالاهای اساسی است پیگیری کنند تا بخشی از مشکلات عدیده اقتصاد مطبوعات حل و فصل گردد.

منبع:برنا